Mandag begynder VM i badminton på hjemmebane, og det bliver en lakmustest for dansk badminton, der med undtagelse af fænomenet Viktor Axelsen har svært ved at blande sig helt i toppen.

Alt håb hviler på Axelsen: »Det er nemt at pege fingre, men det er klart, at der er nogle ting, der er gået galt«

    Viktor Axelsen og Anders Antonsen under mediedag før VM i badminton, Idrættens Hus i Brøndby, fredag den 11. august 2023.. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Viktor Axelsen og Anders Antonsen under mediedag før VM i badminton, Idrættens Hus i Brøndby, fredag den 11. august 2023.. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Med den gennemsvedte landsholdstrøje klæbende helt tæt til kroppen og begyndende lyserøde kinder kunne Hans-Kristian Vittinghus se sin smash kysse det alleryderste af linjen på den anden side af nettet, hvorpå han kunne kaste armene i vejret og lade sig overfalde af sine holdkammerater.

Med armene over hinandens skuldre kunne herrelandsholdet i badminton for første gang nogensinde kaste sig ud i en endegyldig: »Hvem var det, der vandt i dag? Det var dem fra Danmark af«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her