Kampen uden mening skaber det vildeste dollargilde i Las Vegas

Mellem pigerne forsøger Floyd Mayweather og Conor McGregor at skabe en ond stemning, men selvfølgelig er de bare glade, for de tjener helt vilde beløb på deres kamp.
Mellem pigerne forsøger Floyd Mayweather og Conor McGregor at skabe en ond stemning, men selvfølgelig er de bare glade, for de tjener helt vilde beløb på deres kamp.
Lyt til artiklen

I amerikansk sportsunderholdning har man tidligere præsenteret mærkværdige begivenheder som f.eks. en tenniskamp mellem en aldrende mester fra mændenes række og så en kvindeligs stjerne på toppen af sinkarriere.

Det er snakken om æbler og pærer. Kan man sammenligne? Og kan man sammenligne en bokser med en mixed martial arts-fighter? Der er delte meninger om det sidste, men der er tilsyneladende bred enighed om, at hvis der er gode penge at tjene på en sammenligning, så skal sådan en kamp da stables på benene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her