Curlingkvindernes drøm om guld blev fejet væk

Nederlag. Canada blev stopklods for Helle Nielsen og de øvrige curlingkvinder, der stadig har chancen for at erobre bronzemedaljer ved VM på hjemmebane i Esbjerg.
Nederlag. Canada blev stopklods for Helle Nielsen og de øvrige curlingkvinder, der stadig har chancen for at erobre bronzemedaljer ved VM på hjemmebane i Esbjerg.
Lyt til artiklen

De danske curlingkvinder tabte 7-10 til Canada og dermed er chancen for at nå i VM-finalen glippet. Trods nederlaget har danskerne stadig chance for at snuppe bronzemedaljer.

Der skulle målebånd og en ekstra ende til, før sejren til Canada var en realitet. Danmark var få millimeter fra at sikre sig sejren i tiende ende, men canadiernes sten lå bedst, og så skulle der en ekstra ende til at afgøre kampen ved stillingen 7-7.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her