Nyt hold dropper Schumacher

Stefan Schumacher er kommet i uføre, efter at der er fundet doping i nye test af de blodprøver, der blev taget under årets Tour de France.
Stefan Schumacher er kommet i uføre, efter at der er fundet doping i nye test af de blodprøver, der blev taget under årets Tour de France.
Lyt til artiklen

Det belgiske cykelhold Quick Step vil ikke have noget at gøre med den dopingmistænkte cykelrytter Stefan Schumacher, som de ellers havde tænkt sig.

Lige nu er tyskeren på kontrakt hos Gerolsteiner, men Quick Step og Schumacher skrev efter Tour de France under på en aftale, som betød, at rytteren efter planen skulle være begyndt på holdet fra 2009.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her