Efter sejren i går var Team CSC’s unge danske håb Matti Breschel atter med helt i front på den 190 km lange 3. etape i Irland Rundt fra Tralee til Ennis.
I massespurten besatte han femtepladsen, og i den samlede stilling bevarede det danske mandskabs svenske trumf Marcus Ljungqvist chancen for at overtage førstepladsen, da også han var med i det store felt og fortsat som nr. 2 i løbet er 20 sek. efter den førende belgier Stijn Vendenberg (Unibet.com).
»Vi satsede på Matti i spurten, og jeg synes, det var flot, han kunne køre en femteplads hjem«, siger Team CSC’s sportsdirektør Kim Andersen.
»Opgaven i dag var fuldstændig anderledes end i går, fordi det var hele feltet, der kom samlet hjem, og der var virkelig kamp om positionerne, så for mig var Mattis placering endnu et bevis på, at han går en meget lovende fremtid i møde«. Afgørende etape i morgen
»Hvis vi skal have Marcus helt til tops sammenlagt, skal det ske i morgen, når rytterne skal ud på den længste etape på 232 km med start og mål i Galway. For den sidste dag ind til Dublin tror jeg ikke rigtigt på, at der kan ændres i den samlede stilling«.
»Vandenbergs Unibet.com er ikke helt så stærk som vort hold. Til gengæld er belgieren selv rigtigt godt kørende, så det bliver nok svært at støde ham fra tronen, men forsøget skal da gøres. Og jeg regner med, at også T-Mobile, der har amerikaneren Aaron Olsen på tredjepladsen kun et sek. efter Marcus, vil være interesseret i at forsøge noget«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Selv hendes hår får ros: »Det her er et kæmpe talent«
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter forfremmelse af Hummelgaard
-
Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
-
Elisabet Svane: »Det er jo den post, man skulle tro, at Lidegaard skulle have haft. Det er en stor post«
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen




























