Breschel atter med helt i front

Lyt til artiklen

Efter sejren i går var Team CSC’s unge danske håb Matti Breschel atter med helt i front på den 190 km lange 3. etape i Irland Rundt fra Tralee til Ennis. I massespurten besatte han femtepladsen, og i den samlede stilling bevarede det danske mandskabs svenske trumf Marcus Ljungqvist chancen for at overtage førstepladsen, da også han var med i det store felt og fortsat som nr. 2 i løbet er 20 sek. efter den førende belgier Stijn Vendenberg (Unibet.com). »Vi satsede på Matti i spurten, og jeg synes, det var flot, han kunne køre en femteplads hjem«, siger Team CSC’s sportsdirektør Kim Andersen. »Opgaven i dag var fuldstændig anderledes end i går, fordi det var hele feltet, der kom samlet hjem, og der var virkelig kamp om positionerne, så for mig var Mattis placering endnu et bevis på, at han går en meget lovende fremtid i møde«. Afgørende etape i morgen
»Hvis vi skal have Marcus helt til tops sammenlagt, skal det ske i morgen, når rytterne skal ud på den længste etape på 232 km med start og mål i Galway. For den sidste dag ind til Dublin tror jeg ikke rigtigt på, at der kan ændres i den samlede stilling«. »Vandenbergs Unibet.com er ikke helt så stærk som vort hold. Til gengæld er belgieren selv rigtigt godt kørende, så det bliver nok svært at støde ham fra tronen, men forsøget skal da gøres. Og jeg regner med, at også T-Mobile, der har amerikaneren Aaron Olsen på tredjepladsen kun et sek. efter Marcus, vil være interesseret i at forsøge noget«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her