Dansk cykelsports talenter sætter fortsat et markant præg på det traditionsrige franske etapeløb Tour de l’Avenir med 19-årige André Steensen (Glud & Marstrand Horsens) som den mest fremtrædende skikkelse. Efter dagens 24 km lange enkeltstart på landevejene omkrig Sassay er det danske U 23 mester i tempodisciplinen således avanceret til andenpladsen. Han er nu 18 sek. efter den ny indehaver af førertrøjen, tyskeren Tony Martin, og et enkelt foran den hidtidige førstemand hollænderen Bauke Mollema, mens der er et spring på 32 sek. ned til sloveneren Simon Spilak på fjerdepladsen. Tre mand i top 15 Enkeltstarten i det franske arrangement, der er den sjette og sidste afdeling af den nyindførte Nations Cup, gav sejr til tuneseren Rafaa Chitioui, som var fire sek. hurtigere end italieneren Adriano Molari og nordmanden Evald Boasson Hagen. Franskmanden Jérôme Coppel lå ellers til at vinde vurderet ud fra mellemtiderne, men i det sidste sving 200 m fra mål styrtede han og satte alle chancer over styrt. André Steensen sluttede som nr. 11 på etapen slået med 32 sek. Både Thomas Vedel Kvist (Beveren 2000) og Andreas Frisch (Team Designa Køkken) klarede sig så godt gennem temporæset, at de rykkede fremad sammenlagt, hvor de nu er henholdsvis nr. 12 og 15. Danmark er fortsat nr. 1 i holdkonkurrencen 1.25 min. foran Holland og med 5.17 ned til Schweiz. Det sværeste endnu i vente Endnu resterer de vanskeligste udfordringer i Tour de l’Avenir, men morgendagens 143 km lange 6. etape fra Contres til Saint Amand Montrond lægger nu ikke op til de store omvæltninger i klassementet. De kan til gengæld sagtens forekomme på de sidste fire etaper, som alle byder på krævende stigninger. Under normale omstændigheder er det et terræn, hvor både André Steensen og Thomas Vedel Kvist formår at hævde sig, så der ses i den danske lejr med spænding frem til løbets sidste halvdel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























