Da Bjarne Riis forleden afslørede overfor politiken.dk, at han har indgået aftale med 23 ryttere for den kommende sæson, viste en gennemgang af de navne, som foreløbig er offentliggjort i forbindelse Saxo Bank-SunGard, at identiteten på to af de ansatte på det tidspunkt var ukendt. Det er nu kun tilfældet for den enes vedkommende, for chefen for det cykelmandskab, der sluttede denne sæson som nr. 1 på verdensranglisten, men rekonstrueres kraftigt i 2011, oplyser, at den anden er en af Danmarks mest evnerige unge ryttere i det seneste tiår, den tidligere bronzevinder ved U23 VM Mads Christensen. »Jeg har lavet en etårig aftale med Mads og ser frem til at skulle videreudvikle de evner, han så klart demonstrerede i sin tid som U23 rytter«, siger Bjarne Riis. Nedtur i stedet for eventyr Da Mads Christensen i 2004 efter en særdeles succesrig sæson sammen med blandt andre Matti Breschel på Team PH tronede på sejrsskamlen - den eneste dansker, der har opnået det i U23 sammenhæng - i Varese lå det professionelle eventyr og ventede på ham. Mens Matti Breschel valgte at skrive kontrakt med Team CSC, foretrak Mads Christensen det belgiske storhold Quick Step, men i stedet for den rosenrøde fremtid, der var lagt op til, blev det indledningen på en en sportslig nedtur, som så ud til at skulle sende Mads Christensen over i kategorien af lysende talenter, som aldrig indfriede forventningerne. Kontrakten opløst før tid I sin debutsæson for Quick Step gennemførte Mads Christensen Giro d’Italia, men som 21-årig fandt han sig aldrig tilrette med den krævende professionelle tilværelse, og parterne blev enige om at opløse kontrakten efter et enkelt år. I stedet fik Mads Christensen job på Team Barloworld, hvor Christian Andersen på det tidspunkt var sportsdirektør. Heller ikke her formåede Mads Christensen imidlertid at udfolde sig maksimalt, og han besluttede sig for at vende hjem og satse på en uddannelse som salgsassistent. Han var desuden tilknyttet Team Designa Køkken, men det er først i indeværende sæson - efter at uddannelsen er kommet i hus - at han på Team Glud & Marstrand/LRØ Rådgivning atter har vist de takter, der oprindelig skabte så store løfter. Håber at kunne løfte niveauet »Jeg er fuldstændig klar over, at kontrakten med Saxo Bank-SunGard er en stor chance for mig«, fastslår Mads Christensen. »Jeg håber, at jeg i disse omgivelser kan få den rette sparring og dermed løfte mit niveau til et endnu højere plan«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























