Da verdensmesteren i landevejscykling, Alessandro Ballan (Lampre), forleden måtte udgå af Tirreno-Adriatico på grund af feber, regnede de fleste med, at der var tale om en forebyggende foranstaltning med henblik på kommende storløb. Men nu viser det sig, at situationen er langt alvorligere for den 29-årige italiener. Ikke alene tvinges han nemlig til at stå over i hjemlandets traditionsrige klassiker Milano-Sanremo på lørdag – han er også sat ud af spillet i samtlige de markante begivenheder i april, hvor han ellers automatisk ville have hørt til favoritterne. Virusinfektion er årsagen Årsagen er ifølge Lampre-mandskabets læge Carlo Guardascione en virusinfektion – cytomegalovirus – der er konstateret ved en undersøgelse på hospitalet i Castelfranco og foreløbig søges kureret med fuldstændig ro. »Ballan skal indstille alle aktiviteter i 15 til 20 dage, og først derefter kan en ny test afsløre, om han kan genoptage træningen«, fastslås det i en pressemeddelelse fra Lampre. Ved nu, hvad der er galt Selv er verdensmesteren naturligt nok slået ud af den aktuelle melding. »Det eneste opmuntrende er, at jeg nu ved, hvad der er galt. Jeg forstod ikke, hvorfor jeg under Tirreno-Adriatico pludselig blev ramt af feber og dysenteri, men nu har jeg fået forklaringen«, siger Alessandro Ballan. »Det er imidlertid næsten ikke til at bære, at jeg skal sættes ud af spillet i lang tid. Jeg havde glædet mig både til Milano-Sanremo og ikke mindst klassikerne i Nordeuropa, hvor jeg jo har oplevet så herlige øjeblikke«. Vandt Flandern Rundt i 2007 Alessandro Ballan blev i 2006 nr. 8 i Milano-Sanremo, men det er først og fremmest i Flandern Rundt og Paris-Roubaix, han har hørt til de dominerende personligheder. Terrænet i nord er lige noget, der passer Ballan, og han nåede den foreløbige kulmination med sejren i Flandern Rundt i 2007. Han har desuden en femte- og en fjerdeplads i den belgiske klassiker i henholdsvis 2006 og 2008, og de to år blev han også nr. 3 i Paris-Roubaix.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.