I et uhyre stærkt besat felt noteredes den dobbelte danske mester i landevejscykling Linda Villumsen for en fornem triumf, da hun kæmpede sig først over stregen i det italienske Trofeo Costa Etrusca.
En stor del af verdenseliten med den britiske OL- og VM-guldvinder Nicole Cooke i spidsen var at finde blandt de 160 startende, og præstationen må betegnes som årets hidtil flotteste af en dansk aktør på den internationale cykelscene. Nr. 5 ved OL i Beijing
23-årige Linda Villumsen, der de seneste sæsoner har kørt for Team Columbia, kåredes i 2006 som den først kvinde som Årets Cykelrytter i Danmark.
Det skyldtes bl.a., at hun det år fik sit gennembrud med den samlede sejr i kvindernes udgave af Tour de France, Route de France Féminine, og hun har siden med jævne mellemrum demonstreret sit format.
Det skete bl.a. med femtepladsen ved OL i Beijing, og den aktuelle bedrift skaber spændende perspektiver for sæsonens store opgaver, som topper ved VM i Mendrisio i slutningen af september. Førte på hele finalestigningen
Hun var i det italienske arrangement med i det udbrud på godt 20 ryttere, der skilte sig ud, da knap halvdelen af den 109 km lange distance var tilbagelagt.
Fra den gruppe angreb den litauiske mester Modesta Vzesniaskaite alene, og i finalen var det kun Linda Villumsen, der formåede at hente hende.
Hun nåede op til rivalen kort før den afsluttende, fem km lange stigning op mod mål, og selv om Linda Villumsen førte hele vejen mod stregen i Castellina Marrittima, havde hun overskud til også at holde Vzesniaskaite bag sig i spurten. Svensker på tredjepladsen
1.11 min. bagude sejrede svenskeren Emma Johanssson i kampen om at blive nr. 3, mens italieneren Noemi Cantele, schweizeren Nicole Brändli, amerikaneren Kristin Armstrong, belgieren Grace Verbeke, hollænderen Marianne Vos og Nicole Cooke fulgte på de næste pladser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig

Nyhedsanalyse
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























