Når Team Saxo Bank stiller til start i Giro d’Italia 9. maj i Venedig, bliver det med en trup, der først og fremmest satser på etapetriumfer og ikke rummer et bud på en topplacering i det samlede klassement. De ni ryttere, der repræsenterer det danske mandskab i den tre uger lange rundtur, er den schweiziske guld- og bronzevinder fra OL Fabian Cancellara, den tyske veteran Jens Voigt, sprinterne Juan José Haedo, Argentina, og Matthew Goss, Australien, amerikaneren Jason McCartney, belgieren Jurgen van Goolen samt den danske trio Nicki Sørensen, Lars Bak og Anders Lund. Måtte skuffe Chris Anker Netop hensynet til Giro d’Italia var årsagen til, at sportsdirektør Kim Andersen i går måtte skuffe Chris Anker Sørensen ved at sætte ham af holdet til Romandiet Rundt, der indledes på tirsdag, og som udgør den sidste forberedelse til Giroen. Den 24-årige dansker, der sigter frem mod Tour de France, havde håbet på, at han i det schweiziske etapeløb kunne få mulighed for at satse på en topplacering, men det glippede, fordi Fabian Cancellara efter et mislykket forår har brug for Romandiet Rundt, hvis han skal møde nogenlunde velforberedt frem til Giroen. »Fabian har jo ikke kørt ret mange løb i foråret på grund af skader og sygdom, så det er nødvendigt, at han får denne opgave inden Giroen«, siger Kim Andersen, der bekræfter, at truppen til Romandiet Rundt er identisk med den, der skal prøve kræfter med de italienske strabadser, med mindre der inden sker uheld. Mesteren i glimrende form Den eneste Giro-deltager, der ikke skal i aktion på de schweiziske landeveje, er den danske mester Nicki Sørensen. »Nicki har allerede kørt mange løb, og han har klart demonstreret, at han er i glimrende form, så når han har overstået Liège-Bastogne-Liège på søndag, er jeg sikker på, at han møder toptrimmet frem i Venedig«, fastslår Kim Andersen. Trup med mange offensive elementer Selv om Team Saxo Bank i Giroen er uden klassementstrumf, kan det sagtens tænkes, at det danske mandskab bliver særdeles synligt. For med Jens Voigt i spidsen tæller truppen så mange offensive elementer, at det ikke skulle undre, om holdets farver vil kunne ses i adskillige udbrud i de tre uger. Og med en 3,1 km lang enkeltstart i Lausanne som optakt, står Fabian Cancellara med godt kort på hånden til at erobre den første førertrøje.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Politi affyrer skud: Nu er 47-årig mand anholdt
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af mr
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























