For anden lørdag i træk var Team Saxo Bank lige ved og næsten, da der i dag sattes punktum for sæsonens store endags løb på den europæiske cykelscene med den italienske klassiker Giro di Lombardia. Og ganske som for en uge siden i Giro dell’Emilia spillede 24-årige Jakob Fuglsang atter en fremtrædende rolle, selv om han denne gang ikke formåede at krone anstrengelserne med en ligeså flot placering rent personligt som i den foregående store satsning, da han blev nr. 2 efter hollænderen Robert Gesink. Sled for kollektivet Men den unge dansker med det exceptionelle potentiale greb atter ud efter sejren, og da han så den glide sig af hænde, sled han i stedet maksimalt på kollektivets vegne, hvilket medvirkede til, at holdkammeraten, den russiske VM-sølvvinder Alexandre Kolobnev, kørte en tredjeplads i hus. Kolobnev vandt spurten i den lille gruppe, der nåede til mål få sekunder efter belgieren Philippe Gilbert (Silence-Lotto) og den olympiske mester Samuel Sanchez (Euskaltel). Kørte med Vinokourov Storfavoritten Gilbert trådte an på den sidste stigning med seks km tilbage i det 242 km lange arrangement. Kun Sanchez formåede at følge ham, og den offensiv tilintetgjorde det angreb, som Jakob Fuglsang var involveret i. Danskeren var på mærkerne, da den kasakhiske veteran Alexandre Vinokourov (Astana) kort inden havde sat en offensiv ind. De to kørte op til italieneren Mauro Santamborgio (Lampre), der havde været med i et længere udbrud. Fuglsang søgte at rykke fri fra rivalerne, men fik kun rystet Santambrogio af, og da Gilbert og Sanchez susede forbi, formåede han naturligt nok ikke at svare igen. Gustav Larsson også i offensiven Inden Fuglsang og Kolobnev trådte helt frem i forreste geled, havde Team Saxo Banks svenske tempospecialist Gustav Larsson markeret sig i det udbrud, der for alvor satte skub i sagerne. Det var en af sæsonens mest aktive ryttere overhovedet, hollænderen Johnny Hoogerland (Vacansoleil), der lagde ud knap 50 km fra mål. Han fik følgeskab af sin italienske holdkammerat Matteo Carrara, Samtambrogio, ireren Daniel Martin (Garmin) og belgieren Dris Devenyns (Quick Step), mens Larsson som den sidste nåede op. Evans banede vejen for Gilbert Bagude var opmærksomheden dog så intens, at de seks aldrig fik et tilstrækkeligt stort forspring, og verdensmesteren Cadel Evans (Silence-Lotto) sørgede med en forcering på den næstsidste stigning Civiglio for, at tempoet for alvor skærpedes. Evans banede på den måde vejen for holdkammeraten Gilbert, og australieren noteredes selv slutteligt for en tiendeplads.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Politi affyrer skud: Nu er 47-årig mand anholdt
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























