Efter måneders tovtrækkeri mellem amerikanske Team Garmin og det nyetablerede britiske mandskab Team Sky om at sikre sig årets engelske Tour de France komet, Bradley Wiggins, i den kommende sæson, kunne opkomlingene på den internationale cykelscene i dag på et pressemøde i London præsentere OL- og VM-guldvinderen som ny mand i truppen.
LÆS OGSÅ Tour-komet: Jeg er bedre end Armstrong
Det anslås, at Bradley Wiggins kan se frem til en årsgage på omkring 7,5 mio. kr. eller godt tre gange så meget, som han var sikret hos Garmin.
Skulle købes fri
At det desuden har kostet Team Sky dyrt at købe Wiggins fri af kontrakten med Garmin, som egentlig havde en aftale med englænderen også for 2010, er en given sag, men det hæftede det britiske holds manager Dave Brailsford sig ikke synderligt ved under dagens seance.
»Wiggins er en exceptionel atlet, og vi er lykkelig over, at han nu har skrevet under på en fireårig aftale med os«, fastslår Brailsford.
Tour-komet: Jeg er bedre end Armstrong »Han var det store fund i årets Tour de France, og med sine kvaliteter vil han givetvis blive en kæmpemæssig gevinst for os«. Næsten som at komme hjem



























