Team Saxo Banks luxembourgske Tour de France–håb Andy Schleck slap med skrækken og hudafskrabninger fra en dramatisk hændelse under en træningstur i går sammen med storebror Fränk. Ifølge flere internationale medier kolliderede det danske mandskabs 24-årige stjerne med en bil, men den sindsoprivende episode har tilsyneladende ikke fået alvorlige følger. Kørte ikke særlig stærkt »Jeg havde ingen muligheder for at undgå sammenstødet, men heldigvis kørte jeg ikke særlig stærkt på det tidspunkt«, fortæller Andy Schleck. »Desuden havde jeg på grund af kulden godt med tøj på, og det tog af for det værste, da jeg måtte en tur i asfalten. Faktisk tror jeg, at det gik mere ud over bilen end over mig«. Efter uheldet aflagde Andy Schleck besøg hos sin fysioterapeut for at få konstateret, om der skulle være sket skader, som han havde overset, men det synes ikke at være tilfældet. Indleder sæsonen på Mallorca De luxembourgske brødre indleder sæsonen sammen i begyndelsen af februar med fem endags løb på Mallorca, mens deres veje skilles i de to første store etapeløb. Andy Schleck stiller således op i Tirreno–Adriatico, mens Fränk kører Paris–Nice. Andy Schleck har desuden i foråret planlagt deltagelse i tre skrappe belgiske brostensløb for at være bedst muligt forberedt til 3. etape i Tour de France, som byder på tilsvarende udfordringer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Trump fik ikke Grønland, men han fik mulighed for at tage en sejrsrunde på de sociale medier
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Live: »Nu sker det«, skriver ægtefælle til Trump-rådgiver og deler billede af Grønland som amerikansk
-
Mads Mikkelsen havde tilsyneladende anbefalet platformen. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager