Lance Armstrongs exceptionelle status i den internationale idrætsverden er endnu engang kommet markant til udtryk på vidt forskellige måder indenfor det seneste døgn. Den 38-årige amerikanske superstjerne ankom i tirsdags til Adelaide, hvor han sammen med sit ny Team RadioShack på tirsdag giver sig i kast med sæsonens første ProTour-løb Tour Down Under. Og egentlig skulle det indebære, at han havde rigeligt at se til med den sportslige satsning, der er endnu mere ambitiøs end sidste sæson. Dybt rystet over tv-billeder fra Haiti Ikke desto mindre har den syvdobbelte Tour de France-vinder overskud til at beskæftige sig med to projekter, som intet – i hvert fald direkte – har med hans personlige stræben at gøre.
FOTO: Død og sorg lammer Haiti
Via twitter.com har Armstrong meddelt, at han er dybt rystet over de tv-billeder han har set fra jordskælvskatastrofen i Haiti. Og han har ikke indskrænket sig til at give udtryk for sine følelser, men er umiddelbart skredet til handling.
Via sin kræftbekæmpelsesorganisation Livestrong har han skænket 250.000 dollar eller cirka 1,3 mio. kr. til nødhjælpsarbejdet i den hårdt ramte caribiske østat.
Kalder motionister til fællestræning
Samtidig har han også haft tid til at iværksætte et initiativ, der omfatter en ganske anderledes opmuntrende begivenhed.
Han har nemlig indbudt alle interesserede til at møde op i Adelaide lørdag morgen til en fælles cykeltur, og dermed gentager han en seance, som tidligere har kaldt et overvældende antal cykelentusiaster af huse i eksempelvis Dublin og New York.
Kommer direkte fra Hawaii
Lance Armstrong er kommet til Australien direkte fra et to en halv uge langt trænings- og ferieophold på Hawaii, hvor han har haft lejlighed til at vænne sig til den varme, der altid ledsager Tour Down under.
»Min fornemmelse er, at jeg er en smule bedre i form end sidste år ved samme tid,« forklarede Armstrong til det store presseopbud, der var mødt frem for at tage imod ham.
Har et vinderemne i Steegmans
»Det betyder imidlertid ikke, at jeg regner mig selv blandt favoritterne i Tour Down Under. Der er andre, som har forberedt sig helt anderledes målrettet til dette løb, men det er da vigtigt for os, at vi som hold gør et godt indtryk fra første færd. RadioShacks administrerende direktør kommer til Australien for at se os i aktion, så det ville da være dejligt, hvis vi kunne lægge ud med en sejr«.
»Tour Down Under er jo i høj grad et løb for sprintere, og jeg tror, vi i belgieren Gert Steegmans har en mand, der kan tage kampen op med de andre specialister på dette felt. Han har trænet hårdt med forårsklassikerne for øje, så han er langt fremme«.




























