Mens cykelryttere efterhånden er vant til at blive testet på alle mulige og umulige tidspunkter i bestræbelserne på at få bugt med anvendelsen af ureglementerede metoder, hører den form for kontrol, der foregik op til Amstel Gold Race absolut til sjældenhederne. For i startområdet ved rådhuset i Maastricht var det ikke de aktive, men folkene rundt omkring dem, der jagtedes af kontrollanterne. Alle klarede prøven Og disse kom vel at mærke fra politiet, der ville sikre sig, at samtlige chauffører i karavanen bag rytterne nu også overholdt reglerne. Derfor måtte alle, med sportsdirektørerne i spidsen, som skulle sidde ved rattet i en af de mange servicevogne, blæse i en alkoholmåler, inden de fik lov til at udføre deres hverv. Ifølge forlydender formåede alle ved denne lejlighed at leve op til myndighedernes krav.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce