Den dopingdømte amerikanske Tour de France-vinder fra 2006, Floyd Landis, trak i bestræbelserne på at dokumentere sin uskyld de amerikanske antidopingmyndigheder gennem det juridiske apparat i en grad, så det drænede organisationens kasse.
LÆS OGSÅ Landis: Armstrong lærte mig alt om doping
Men med sin uforbeholdne tilståelse af at have forbrudt sig mod reglerne beviser han nu, at det langvarige tovtrækkeri udelukkende har været et spil for galleriet,
Vil ikke være en del af dopingproblematikken
»Jeg vil ikke længere være en del af dopingproblematikken. Jeg vil rense min samvittighed«, siger Floyd Landis nu i et interview med den amerikanske TV-station ESPN med en overbevisning, der fuldstændig står mål med hans tidligere, hårdnakkede benægtelser om nogensinde at have haft noget med doping at gøre.
Floyd Landis blev 4. august 2006 – cirka en uge efter at han var hyldet som Tour de France-triumfator på Champs-Élysées – fyret af sin daværende schweiziske arbejdsgiver Phonak.
Har kun opereret på lavt niveau
Amerikanerens uheldige optræden under Touren var medvirkende til, at Phonak lukkede, men folkene bag holdet havde ikke mistet modet på at beskæftige sig med cykelsporten, og de udgør nu en væsentlig del af grundlaget for BMC med ver densmesteren Cadel Evans som kaptajn.
Efter sin tilbagevenden ovenpå den to år lange dopingkarantæne har Floyd Landis kun opereret på lavt niveau som en del af det amerikanske OUCH-mandskab og med de aktuelle udmeldinger må det formodes, at karrieren endegyldigt er slut.




























