Efter en løbspause på cirka tre måneder er den tidligere danske Tour de France-stjerne Michael Rasmussen tilbage i konkurrence, når de nationale mesterskaber i landevejscykling slutter i dag med det 198 km lange linieløb ved Hobro. Og mens den 36-årige dansker absolut ikke nærer nogen illusioner om at kunne sikre sig Dannebrogstrikoten, bevæger hans forventninger til fremtiden sig på allerhøjeste niveau. Har overstået kyssesygen »Nu har jeg overstået den kyssesyge, som har tvunget mig til at ligge stille, siden jeg 1. april måtte stå af på 1. etape i Settimana Lombarda«, fortæller Michael Rasmussen. »Og med den tid, der er til starten på Vuelta a Espana, som er mit store mål i denne sæson, tør jeg godt sige, at jeg kan nå at oparbejde en form, der gør det muligt at vinde den spanske rundtur«. Michael Rasmussen erkender dog samtidig, at den plan endnu har en stor mangel, idet han endnu ikke har fundet en arbejdsgiver, der gør det muligt for ham at stille op i Vueltaen, som starter 28. august i Sevilla. Forhandler med flere hold »Jeg er imidlertid stadig optimist og har gang i forhandlinger med flere hold i både Spanien og Italien. Jeg kan godt fornemme, at mange stadig er lidt nervøse for at skrive kontrakt med mig, selv om der jo ingen grund er til det«, konstaterer Michael Rasmussen. »Mange andre, der har udstået karantæne, kører jo rundt og vinder store cykelløb, så jeg har lidt svært ved at forstå, at der skulle være et specielt problem i mit tilfælde. Jeg regner bestemt også med, at alt falder på plads, men det er vanskeligt at sige noget konkret endnu«. »Det skulle ikke undre mig, om der kommer en aftale i stand under Tour de France, men der er også den alternative mulighed, at jeg begynder igen hos Miche, hvor jeg indledte sæsonen. Holdet har fået Portugal Rundt på programmet, og det kunne være en spændende udfordring, hvis det skulle glippe med Vueltaen, hvor Miche ikke er inde i billedet«. Den er for flad Michael Rasmussen var ude at træne et par timer på DM-ruten her til formiddag, og han var ikke imponeret over, hvad han så. »Når der nu er så mange bakker her i området, forstår jeg ikke, at de ikke bliver brugt«, siger Michael Rasmussen. »Jeg kommer imidlertid ikke for at blive dansk mester, men for at få gang i løbsrutinen igen«. »Hvis vi skulle have kørt på tværs af Pyrenæerne, ville jeg måske have haft en chance i det felt, der stiller til start i morgen, men på de flade veje, der venter, bliver det umuligt at nå til tops. Også fordi jeg trods alt kun har kunnet træne hårdt i tre uger«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























