Med meldingen om, at den 29-årige belgier Gert Steegmans træder ind i Team RadioShacks trup i næste uges Post Danmark Rundt, styrkes ikke blot Lance Armstrong–kollektivets profil i den danske rundtur, men løbets i forvejen spændende kontingent af sprintere tilføres yderligere et særdeles interessant element.
LÆS OGSÅ Armstrongs hold klar til start i Danmark
Lance Armstrong selv har efter Tour de France tilsyneladende hengivet sig til familiesysler, og twitter.com, hvor han ellers var en af de flittigst kommunikerende, har ingen meldinger fra den amerikanske superstjerne siden i mandags, da han blandt andet fortalte, at han var i færd med at bygge sandslotte.
Stod i skyggen af Tom Boonen
I modsætning til Armstrong er Gert Steegmans i fuld gang med at optrappe aktiviteterne i forsøget på at få sat skub i den karriere, der nu i lidt over et år mere eller mindre har været sat på vågeblus af forskellige årsager.
Alt tegnede ellers lovende for den lynhurtige belgier, da han efter et par sæsoner i skyggen af hjemlandets nationalidol Tom Boonen hos Quick Step skrev en toårig kontrakt med det russiske Katusha-mandskab.




























