Canadieren Svein Tuft leverede ved verdensmesterskaberne for to år siden i Varese den helt store overraskelse, da han erobrede sølv på enkeltstarten efter tyskeren Bert Grabsch. Det førte til en professionel kontrakt med Garmin–mandskabet, efter at Tuft i adskillige år havde optrådt på mindre nordamerikanske firmahold uden at gøre sig bemærket udenfor hjemkontinentet. Nr. 2 sammenlagt efter Fuglsang Nogen lynkarriere på det væsentligt højere niveau hos Garmin har der bestemt ikke været tale om, men stille og roligt har canadieren, der i sin fremtoning egentlig mere minder om en kraftsvulmende skovhugger end en pedalatlet, gjort fremskridt. Forrige lørdag imponerede han således det danske publikum, da han vandt enkeltstarten i Middelfart under Post Danmark Rundt – den første gevinst på europæisk grund – og dermed sikrede sig den samlede andenplads 27 sekunder efter Jakob Fuglsang (Saxo Bank). Sejrede med fem sekunder I dag tog canadieren så et yderligere skridt mod toppen. Det skete med en overbevisende sejr på prologen i det hollandske ProTour arrangement Eneco Tour – det 21. af de 26 løb, der tæller med til verdensranglisten. Svein Tuft gennemførte den 5 km lange distance i Steenwijk i 6.18.55 minutter, hvilket var fem sekunder hurtigere end den hollandske mester i disciplinen Jos van Emden (Rabobank), mens dennes holdkammerater og landsmænd Lars Boom og Maarten Tjallingii blev slået med yderligere et sekund. Sidste års samlede vinder nordmanden Edvald Boasson Hagen (Sky) var syv sekunder efter på femtepladsen, og det samme gjaldt englænderen Geraint Thomas (Sky) og tyskeren Tony Martin (HTC-Columbia). Alex Rasmussen Alex Rasmussen (Saxo Bank), der blev diskvalificeret i Post Danmark Rundt, netop som han sad og varmede op til enkeltstarten, var som nr. 8 ni sekunder efter og overtrumfede lige netop sin australske holdkammerat Richie Porte med nogle få hundrededele af et sekund. Det med at tabe på hundrededele oplevede Porte som bekendt også i den danske rundtur, da han efter længe at have ført tempodisciplinen blev stødt fra tronen af Svein Tuft.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz