3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Nedtur for forårets supermand, mens verdensmester brillerede

tempokanoner. Tony Martin (midt) vandt VM i enkelstart 2011 i København foran Bradley Wiggins (tv) og Fabian Cancellara.
tempokanoner. Tony Martin (midt) vandt VM i enkelstart 2011 i København foran Bradley Wiggins (tv) og Fabian Cancellara.

Meget tyder på, at forårets supermand på cykelsportens klassikerscene, schweizeren Fabian Cancellara (RadioShack) har nydt den pause i fulde drag, som han har holdt, siden han sluttede sin imponere resultatserie i sæsonens indledende fase af med triumfen i Paris-Roubaix.

I hvert fald var den aktuelle verdensranglistes nr. 1 kun en skygge af sig selv på dagens 15 km lange enkeltstart i Belgien Rundt, der er Cancellaras første opgave efter succeserne i nogenlunde det samme område tidligere på året.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her