Norsk stjerne sikrer sig en fornem revanche

norsk. Etapen mellem Ringkøbing og Aarhus blev vundet af norske Edvald Boasson Hagen i en massespurt.
norsk. Etapen mellem Ringkøbing og Aarhus blev vundet af norske Edvald Boasson Hagen i en massespurt.
Lyt til artiklen

Inden Post Danmark Rundt indledtes i går, fremstod nordmanden Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka) tilsyneladende som den farligste trussel mod dansk succes i det samlede klassement.

Den situation ændrede sig allerede på 1. etape, da den 28-årige norske stjerne var blandt de mange, der stod med et minus på 49 sekunder, mens hollænderen Lars Boom (Astana) overtog Boasson Hagens rolle og forstærkede sin position i kampen om den gule førertrøje på dagens 235 km lange færd fra Ringkøbing til Århus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her