Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Dagens etape: Michael Valgren pønser stadig på et stort nummer

Michael Valgren i aktion under søndagens succesrige Astana-etape til Carcassonne.
   Benoit Tessier/Ritzau Scanpix
Michael Valgren i aktion under søndagens succesrige Astana-etape til Carcassonne. Benoit Tessier/Ritzau Scanpix

Endnu en triumf for dristige lykkeriddere, som den Magnus Cort (Astana) hjemførte i søndags i Carcasonne, eller en dag, hvor de bedst placerede i det samlede klassement er færdige med at lade et udbrud slippe af sted med så anseligt et forspring, at det er umuligt at hente det.

Det synes at være spørgsmålet, der melder sig inden dagens 218 km lange færd på den 16. Tour de France-etape fra Carcassonne til Bagnères-de-Luchon i Pyrenæerne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her