Den drevne franske manager Marc Madiot følert sig overbevist om at Team Ineos vil styre begivenhederne, men tror også på, at hans stjerne Thibaut Pinot vil kunne hævde sig blandt de bedste.

Manden bag værtsnationens håb: Froomes fravær betyder intet for Tourens forløb

Groupama-FDJ's manager Marc Madiot beretter om sine forventninger til årets Tour de France. Foto: Marco Bertorello/Ritzau Scanpix
Groupama-FDJ's manager Marc Madiot beretter om sine forventninger til årets Tour de France. Foto: Marco Bertorello/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Pedalerne på de 176 Tour de France-deltageres cykler skal først for alvor tvinges rundt, når startskuddet til de 3.480 kilometers strabadser fyres af ved middagstid på lørdag, men allerede i dag var enkelte af hovedpersonerne samt to af de 9 danske ryttere i aktion.

Med til de indledende opgaver hører nemlig også møder med medierne, og 5 af de 22 mandskaber lagde for på denne officielle åbningsdag for den 106. udgave af verdens mest prestigefyldte etapeløb, mens de øvrige følger i morgen og fredag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her