Ubehagelig bjergkæde venter Tour-feltet

Stjerne. Bradley Wiggins får igen brug for sit superstærke Sky-mandskab, når endnu en bjergkæde skal forceres.
Stjerne. Bradley Wiggins får igen brug for sit superstærke Sky-mandskab, når endnu en bjergkæde skal forceres.
Lyt til artiklen

Efter at indehaveren af den gule førertrøje Bradley Wiggins (Sky) i går kastede sig ud i rollen som luksushjælper for sin norske holdkammerat Edvald Boasson Hagan i spurten i La Cap d’Agde, får den 32-årige englænder i dag atter brug for den massive støtte fra Sky mandskabet, som har været så afgørende for hans dominerende position i Tour de France. To skrappe stigninger inden for de sidste 70 km på den 191 km lange 14. etape fra Limoux til Foix giver nemlig ved dette første møde med Pyrenæerne rivalerne en chance for at skabe nyt håb i en situation, hvor alt ellers peger frem mod et fortsat triumftog frem mod den samlede sejr for det britiske kollektiv. 40 km til mål fra sidste bjergspurt Men skulle det virkelig lykkes at bringe Wiggins i vanskeligheder på disse to klatreture, er der stadig knap 40 km fra toppen af den sidste Mur de Péguère til mål, hvor Sky kan nå at få kontrol over begivenhederne igen. Mur de Péguère er et nyt bekendtskab i Tour de France sammenhæng, og det kan vise sig at blive et særdeles ubehageligt et af slagsen for adskillige af deltagerne. Der er tale om en 9,3 km lang, meget stejl klatretur, hvor det især strammer til på den sidste tredjedel. Her når stigningsprocenten visse steder helt op på 18, mens den gennemsnitligt for hele færden op mod toppen i 1.375 meters højde ligger på 7,9. Sky slipper næppe kontrollen Umiddelbart inden skal rytterne over Port de Lars, der stræber 140 meter højere op mod himlen, og det kræver 11,4 kilometers slid for at nå frem til bjergspurten, der ligesom på Mur de Péguère er rangeret i 1. kategori. Hvis italieneren Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) og australieren Cadel Evans (BMC) skal gøre alvor af deres ord om, at der endnu er mulighed for at udfordre Wiggins, venter der en sådan på denne etape.

LÆS OGSÅ Slagen Tour-stjerne nægter at opgive drømmen

Det mest sandsynlige er dog, at Sky formationen anført af Edvald Boasson Hagen samt australierne Richie Porte og Michael Rogers formår at bevise, at der i hvert fald foreløbig er tale om tomme trusler og endnu engang bringer Bradley Wiggins og dennes landsmand og skygge Chris Froome sikkert gennem strabadserne.

Wiggins kørte personligt franskmand ind
Sky får givetvis også et afgørende ord at skulle have sagt omkring det udbrud, der nok vil blive etableret på vej op mod 2. kategori stigningen Col du Portel, som melder sig efter 30 km.

I fredags reagerede Wiggins personligt, da franskmanden Jérôme Coppel (Saur-Sojasun) forsøgte at slippe af sted på etapen til Annonay Davezieux.

Coppel er over 11 minutter bagud i det samlede klassement, men Wiggins lagde bagefter ikke skjul på, at han anså franskmanden for en trussel, der måtte elimineres.

Ville ikke risikere problemer senere på etapen
»Mine holdkammerater havde kørt fortrinligt på vej op ad Col du Granier, så jeg syntes, det var på sin plads, at jeg ydede mit bidrag ved selv at køre Coppel og dennes landsmand Christophe Kern ind«, forklarede englænderen.

»Coppel var for tæt på i klassementet, og det kunne have skabt problemer senere på etapen, hvis han var sluppet af sted«.

Wiggins må finde sig i fortsat dopingsøgelys

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her