DBU kigger på flere end to trænere

Magtfuld. Jim Stjerne Hansen (midten) er ene mand om at udpege Danmarks næste landstræner.
Magtfuld. Jim Stjerne Hansen (midten) er ene mand om at udpege Danmarks næste landstræner.
Lyt til artiklen

Dansk Boldspil-Unions generalsekretær, Jim Stjerne Hansen, siger til sporten.dk, at han har mere end to kandidater til landstrænerposten.

Torsdag skrev Morgenavisen Jyllands-Posten ellers, at DBU-bossen til et sponsorarrangement inden tirsdagens EM-kvalifikationskamp mod Portugal havde fortalt de spisende gæster, at der kun var to kandidater tilbage. Den nuværende landstræner Morten Olsen og en udenlandsk træner.

LÆS OGSÅ DBU talte over sig under aftensmaden: Det bliver Olsen eller en udlænding

Men historien er ikke sand, siger Jim Stjerne Hansen:

»Det er den ikke. Altså, som jeg har sagt nu i mange sammenhænge. Jeg startede med nogle lister på nogle danske og udenlandske mulige kandidater, og dem har jeg nu bearbejdet ned, så vi er nede på et par emner på hver, og det er så det«.

»Jeg ved ikke, hvor Morten Olsen kommer ind der, når jeg har sagt til dem alle sammen, at der skal to til en tango, og jeg har ikke den tilkendegivelse fra Morten Olsen, så det er rent spin, det I foretager jer i øjeblikket på alle aviser«.

Generalsekretæren klapper i
Nu gider generalsekretæren ikke udtale sig om emnet længere.

BLOG

»Jeg har ikke mere at sige. Hvert ord bliver brugt og nogle af dem forkert. Nu vil jeg ikke bidrage mere«, siger han.

»Jeg ønsker at gøre arbejdet færdigt med det her, og så kommer jeg ud sammen med vores kommunikationsfolk, når vi har en afgørelse på det«.

Afgørelse til november

Jim Stjerne Hansen forventer at have en træner klar senest i november.

Morten Olsens nuværende kontrakt som dansk landstræner udløber efter EM-slutrunden næste år.

LÆS OGSÅ Læserne foretrækker Olsen

Og selvom han for længe siden meddelte, at han stopper, når den nuværende kontrakt udløber, så har han de seneste uger ikke kategorisk afvist at ville fortsætte alligevel efter den vellykkede kvalifikation til EM.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her