Den danske fodboldfan Søren Riis-Jensen og hans mor bliver nogle af de få danske fans, der får lov at se herrelandsholdet spille EM-semifinalen i London onsdag.

Trofast fan har 1 dag tilbage af karantæne på lufthavnshotel: »Det bliver det hele værd på onsdag«

Søren Riis bliver en af de få danske fans på Wembley, når Danmark møder England i EM-semifinalen onsdag. Foto: Privatfoto
Søren Riis bliver en af de få danske fans på Wembley, når Danmark møder England i EM-semifinalen onsdag. Foto: Privatfoto
Lyt til artiklen

Egentlig skulle den 39-årige folkeskolelærer og fodboldfan Søren Riis-Jensen først være fløjet til London mandag morgen, to dage før Danmark møder England i EM-semifinalen. Men da rejserestriktionerne til Storbritannien ændrede sig, og der igen blev indført karantænekrav, lagde Søren Riis-Jensen planerne om og købte nye flybilletter med en tidligere afgang.

For onsdagens semifinale er en kamp, Søren Riis-Jensen ikke kan undvære, og så er fem dage i karantæne en lille pris at betale, mener den danske fodboldfan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her