Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Manden bag Spaniens succes har aldrig tabt en kamp ved hverken EM eller VM, men løber sjældent med overskrifterne. Luis de la Fuentes succeshistorie begyndte med en lille jobannonce bagerst i avisen.

Nu bør alle kende ham, de kaldte ‘Luis de la Hvem?’

 Luis de la Fuente har fortsat ikke prøvet at tabe en kamp til EM eller VM. Foto: Hannah Mckay/Ritzau Scanpix
Luis de la Fuente har fortsat ikke prøvet at tabe en kamp til EM eller VM. Foto: Hannah Mckay/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

‘Luis de la Hvem?’ I december 2022 blev udtrykket brugt igen og igen i spanske aviser, af fodboldeksperter og på de sociale medier.

Det spanske fodboldforbund havde annonceret Luis Enriques afløser som landstræner efter et skuffende VM 2022.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her