Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Jeg er vild med ham, sagde landstræner Brian Riemer om Gustav Isaksen, der var suverænt bedste dansker i 2-1-sejren over Nordirland i Parken.

Den ydmyge midtjyde havde svært ved at skjule stoltheden over sin indsats

Heller ikke i sin tiende landskamp fik Gustav Isaksen fuld spilletid, men Lazio-spilleren gjorde det fremragende, inden han blev skiftet ud efter 88 minutter. Foto: Jens Dresling
Heller ikke i sin tiende landskamp fik Gustav Isaksen fuld spilletid, men Lazio-spilleren gjorde det fremragende, inden han blev skiftet ud efter 88 minutter. Foto: Jens Dresling

Gustav Isaksen er en stilfærdig og ydmyg midtjyde, men et skævt smil afslørede, at beskedenheden havde svære vilkår, da han som en af de sidste landsholdsspillere forlod omklædningsrummet i Parken og på vej ud i bussen som aftenens sidste opgave skulle svare på spørgsmål fra den skrevne presse.

Inden havde både landstræner Brian Riemer og medspillere sagt beundrende ord om den blonde kantspiller, der i timerne inden var blevet kåret som banens bedste i 2-1-sejren over Nordirland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her