Scott McTominay er Skotlands største trussel i VM-kvalifikationskampen mod Danmark. Efter skiftet fra United til Napoli er han sprunget ud som en spiller i verdensklasse.

Danmark skal holde godt øje med Manchester Uniteds »ubegribelige« salg

Napolitanerne har kastet deres kærlighed på Scott McTominay. Og følelserne er absolut gengældte.   Foto: Ciro De Luca/Ritzau Scanpix
Napolitanerne har kastet deres kærlighed på Scott McTominay. Og følelserne er absolut gengældte. Foto: Ciro De Luca/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

For Scott McTominay har sidste års skifte fra barndomsklubben Manchester United til Napoli i det sydlige Italien været lidt af en åbenbaring. Sportsligt er det gået forrygende med et italiensk mesterskab efter en sæson, hvor skotten spillede en absolut hovedrolle og blandt andet scorede 12 mål i de 38 Serie A-kampe.

Men også menneskeligt og på det kulinariske område er McTominay blevet blæst bagover i Napoli. Især tomaterne, som de dyrker dem i Italien, har gjort noget ved McTominay.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her