Den svenske liga har jævnbyrdighed, uforudsigelighed og konstant nye tophold. Det er det, mange ønsker sig. Men samtidig er det en ulempe, som får Danmark og Norge til at trække fra i Europa.
Svensk kommentator: »Danmark og Norge er langt foran«
I Sverige hylder de reglen om, at klubberne hovedsageligt skal være på medlemmernes hænder. For mange svenske fans er Red Bull-koncernens indtog i fodbolden og overtagelse af klubber derfor et skræmmebillede – hvilket tilhængere af Mjällby gjorde opmærksom på med et banner i Europa League-kvalifikationskampen mod Red Bull Salzburg sidste uge. Foto: Johan Nilsson/Ritzau Scanpix
Nederlaget var slemt nok i sig selv.
Spredt rundt på Parkens græs stod Malmö-spillerne og fattede vel dårligt, hvad der var overgået dem. Nogle med hænderne i siden, alle med den slags tomme ansigtsudtryk, som mennesker iklæder sig, når de ikke længere ved, hvad de skal sige.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.