Da forbrugerorganisationen Stiftung Warentest for nylig kaldte flere af de kommende VM-stadioner for de rene dødsfælder, brød en stor ballade løs i Tyskland, hvor målet er en perfekt fodboldslutrunde til sommer. Nu kommer FIFA's chef for stadionsikkerhed, Walter Gagg, de tyske arrangører til undsætning. »Vi er glade. Vi har gode stadion i Tyskland. Infrastrukturen omkring sikkerheden er fuldstændig«, udtalte Walter Gagg på et pressemøde i Berlin i forbindelse med et sikkerhedsmøde i går. Ingen frygt for terror Det andet store tema på tirsdagens møde var risikoen for terrorangreb. Den trussel blev nedtonet gevaldigt. »Fodbold på dette niveau har faktisk aldrig været et mål for terrorister. Vi er overbeviste om, at der ikke vil være terroristaktioner rettet mod VM-slutrunden«, sagde Walter Gagg, der fik støtte af en tysk sikkerhedschef. »Gud være lovet har vi ikke konkrete indikationer på en konkret trussel fra terrorisme, men vi kan ikke udelukke det. Vi håber, at det forbliver sådan«, sagde han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























