I går vurderede de ansvarlige i Køge kommune, at der ikke kan spilles på Herfølge Stadion på søndag og i dag modtog DBU så yderligere fire kampaflysninger i den næstbedste danske række. Det betyder, at kampene Brabrand-AB, HIK-Lyngby, Frem-Randers, Ølstykke-Fremad Amager og Herfølge-Køge er udsat på ubestemt tid. Banerne i de pågældende klubber er efter en hård vinter i en så ringe beskaffenhed, at der endnu ikke kan spilles på dem. Ifølge DBU's hjemmeside håber Lolland Falster Alliancen at kunne gennemføre deres hjemmekamp mod Brønshøj på søndag, mens Skjold (hjemme mod Kolding) ikke har givet lyd fra sig og Fredericia (hjemme mod Vejle) 'arbejder på at få opvisningsbanen klar'. Kun Randers har varme I forårets første spillerunde i søndags blev der blot afviklet en kamp. Her vandt Randers på hjemmebane med 3-1 over Ølstykke. Randers er den eneste klub i 1. division, der har et stadion med varmerør placeret under græstæppet. I henhold til propositionerne for Danmarksturneringen er det stadionejerne - typisk kommunen - der kan vælge at udsætte en kamp, såfremt gennemførelsen af den pågældende kamp vil kunne skade banen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
Trump joker om at overtage Cuba 'når arbejdet i Iran er færdigt'
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Susan Knorrenborg
Konservativ historiker om danskhedsdebatten: Gift bliver downloadet til let påvirkelige unge menneskers sind i det her land
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























