Den italienske Serie A-klub i fodbold Inter har meldt sig i kapløbet om at sikre sig den danske landsholdsspiller Christian Poulsen fra den kommende sæson, når kontrakten med tyske Schalke 04 er løbet ud. Det skriver Ekstra Bladet i dag. 'Derbyet om Poulsen' I det hele taget er den tidligere FC København-spillers klubskifte ved at udvikle sig til en sag. Den italienske sportsavis La Gazetta dello Sport kalder slet og ret transfersagen for 'derbyet om Poulsen'. For tilsyneladende har den danske landsholdspiller allerede underskrevet kontrakter med spanske Villareal og Inters ærkerivaler AC Milan. Og det kan give Poulsen problemer. Kontrakter med flere klubber Ifølge Ekstra Bladets oplysninger truer AC Milan med at gå til FIFA og få spærret danskeren, da det kom som et chok for milaneserne, da de i sidste uge fandt ud af, at Poulsen også er blevet enig med lokalrivalen Inter om en fireårig kontrakt. I forvejen havde Poulsen allerede underskrevet en fireårig kontrakt med spanske Villarreal, men fortrød og benyttede sig af en fortrydelsesret.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























