Nok var spillet langt fra prangende i Englands første kamp ved VM i Tyskland, men mandskabets anfører David Beckham tror stadig på VM-guldet, selv om 1-0-sejren over Paraguay var heldig. Beckham gav vejret og varmen skylden, fordi termometeret undervejs nærmede sig de 30 grader. »De fik lov at spille bolden meget rundt, men mest fordi vi var helt udmattede. Normalt er vi stærke og i fin fysisk form«, sagde den 31-årige Real Madrid-spilleren efter kampen. Frustreret over manglende mål »Men vi skal nok klare den. Kampen blev spillet klokken tre om eftermiddagen og det betød meget. Men selvfølgelig kan vi spille bedre«. Midtbanekollegaen Frank Lampard var enige med sin anfører. »Vi begyndte godt, men blev frustrerede over, at vi ikke fik det andet mål. Det forsøgte vi at få i anden halvleg, men vi blev tappet for kræfter efter pausen på grund af varmen«, sagde Lampard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce