'Dyret' genforenet med Romario

Edmundo (t.v.) og Romario spillede også sammen for Vasco da Gama i 2000, hvor de bl.a. var med i FIFA's officielle VM for klubhold.
Edmundo (t.v.) og Romario spillede også sammen for Vasco da Gama i 2000, hvor de bl.a. var med i FIFA's officielle VM for klubhold.
Lyt til artiklen

36-årige Edmundo, tidligere brasiliansk landsholdsspiller, er tilbage i klubben Vasco da Gama, hvor han begyndte sin fodboldkarriere og fik tilnavnet 'Dyret' på grund af sit voldsomme spil og disciplinære problemer.

På toppen af sin karriere i midten af halvfemserne var Edmundo makker med angriberen Romario, men rivalisering mellem de to tvang 'Dyret' til at rejse i 2000. Forsøg på at slå igennem i italiensk fodbold med ophold i Fiorentina og Napoli mislykkedes, så karrieren så ud til at være forbi, da han for to år siden overraskende udnyttede muligheden for et kort ophold i en anden brasiliansk klub, Palmeiras.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her