Historisk Arsenal-sejr sender Milan ud

I første halvleg ramte Cesc Fabregas oversiden af overliggeren, men til sidst fik spanieren holdt bolden nede.
I første halvleg ramte Cesc Fabregas oversiden af overliggeren, men til sidst fik spanieren holdt bolden nede.
Lyt til artiklen

Da et engelsk klubhold for første gang vandt en europæisk kamp på San Siro, gav det Arsenal en plads i Champions League-kvartfinalen.

Arsenal vandt 2-0 over AC Milan på mål af Cesc Fabregas og Emmanuel Adebayor i en kamp, som danske Nicklas Bendtner måtte overvære fra udskiftningsbænken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her