Tottenhams håb om at blive på den fjerdeplads i den bedste engelske række, der giver adgang til kvalifikationen til Champions League, blev lidt mindre, da det i eftermiddag blev til et 2-1-nederlag på hjemmebane til Manchester United, som igen havde Wayne Rooney i topform. Hjemmeholdet indledte bedst og havde to gode muligheder i kampens begyndelse. Men Spurs besad ikke den samme skarphed, som United. Ruud van Nistelrooy slog kontra i kampens 8. minut, og via Cristiano Ronaldos indlæg kunne Wayne Rooney bringe gæsterne på 1-0. Koreansk duel Tottenham fortsatte efterfølgede presset på Manchester United, men gang på gang stod målmand Edwin van der Saar i vejen. Wayne Rooney viste igen stor effektivitet foran mål, da han øgede til 2-0 ti minutter inden pausen. Forinden blev Tottenhams koreaner Young-pyo Lee hårdt presset - nogle vil mene ureglementeret - af sin arbejdsomme landsmand, Uniteds Park-ji Sung. Efter pausen fortsatte Totteham med et vise tænder og ihærdigheden gav pote, da Jermaine Jenas opsnappede en løs bold i forbindelse med et hjørnepsark og skovlede den over stregen. Forsøg på stolpen Ruud van Nistelrooy havde halvlegens bedste tilbud, da han sparkede på stolpen fra to meters afstand, men det blev ved 2-1 til United, som dermed gav Arsenal og Blackburn i hjælpende hånd i deres bestræbelser på at fravriste Tottenham fjerdepladsen i Premier League. United er efter tre nye point meget tæt på at sikre sig andenpladsen i Premier League - de er nu seks point foran Liverpool.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce