AaB-boss maner til besindighed

Lyt til artiklen

Lynge Jakobsen havde ikke meget tilovers for de journalister, der efter onsdagens Champions League-kvalifikationskamp, miskrediterede AaB's præstation ved at tale nedsættende om de litauiske mestre fra Kaunas.

»Jeg hører folk sige, de ikke er ret gode. Det er jo så det samme som at sige, at Glasgow Rangers heller ikke er noget værd. Kaunas slog dem altså over to kampe, så noget må de kunne, og det skal vi have i baghovedet inden returkampen derovre«, fastslog Lynge Jakobsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her