Robinho anholdt i voldtægtssag

Lyt til artiklen

Den brasilianske verdensstjerne Robinho er anholdt og afhørt af politiet i en alvorlig sag om voldtægt. Det bekræfter Robinhos talsmand.

Robinho har endnu en gang stjålet overskrifterne, denne gang i en meget alvorlig sag om voldtægt. Manchester Citys brasilianske stjernespiller blev onsdag afhørt af politiet i West Yorkshire i sagen, der drejer sig om en 18-årig kvinde, som tidligt om morgenen den 14. januar blev udsat for en voldtægt ved natklubben Space i Leeds.

Robinho nægter alt

»Vi kan bekræfte, at Robinho har talt med politiet, som det var aftalt med dem i forbindelse med en efterforskning. Han afviser bestemt, at han har gjort noget forkert eller kriminelt, og han vil gladeligt samarbejde igen, hvis det viser sig nødvendigt«, siger brasilianerens talsmand Chris Nathaniel på Robinhos hjemmeside.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her