FCK vil jagte sejren mod Celtic

Lyt til artiklen

Ståle Solbakkens bekymringer over, at FCK-stamspillerne er tappet for kræfter og har tunge ben her ved afslutningen på et efterår med et ekstraordinært presset kampprogram omfatter ikke Jesper Grønkjær.

Både på træningsbanen og i de kampe, han har været med i fra start efter at være klarmeldt oven på de langvarige lyskeproblemer, har den elegante angriber udstrålet masser af spilleglæde, virkelyst og et optimistisk engagement. Jesper Grønkjær – der på grund af skaden ikke spillede i de to spektakulære vinderkampe på udebane mod Ajax Amsterdam i kvalifikationen og på hjemmebane mod Manchester United – var på overbevisende vis FC Københavns bedste mand i nederlagsudekampen mod Benfica.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her