Kaka bliver verdens dyreste

Kaka på pressemødet i dag i Recife i Brasilien, hvor det blev bekræftet at den brasilianske offensiv-spiller skifter til Real Madrid.
Kaka på pressemødet i dag i Recife i Brasilien, hvor det blev bekræftet at den brasilianske offensiv-spiller skifter til Real Madrid.
Lyt til artiklen

I 2000 troede alle at vanviddet var kulmineret, da portugisiske Luis Figo skiftede til Real Madrid for omkring 330 millioner kroner.

Så meget er ingen spiller værd, lød argumentet.

Men året efter satte Real Madrid igen rekord, da klubben købte franske Zinedine Zidane for hele 410 millioner kroner.

Kaka i rekordhandel
Den rekord stod frem til i dag, hvor Real Madrid igen er på banen med et opkøb, der trodser alle grænser for en spillers værdi.

Brasilianeren Kaka skifter fra Milan til Real Madrid for cirka 500 millioner kroner (tallene er baseret på overgangssummer, som BBC har fået oplyst, red.).

Senere på måneden bliver Kaka præsenteret i Madrid, men handelen blev bekræftet i dag på et pressemøde i Brasilien, hvor Kaka optræder på landsholdet.

Kaka kom til Milan fra Sao Paolo i 2003 og har siden været en stor succes i italiensk fodbold.

Ny præsident spenderer
Real Madrids nye præsident, Florentino Perez, er manden, der står bag 'Galacticos-æraen' i klubben, hvor han blandt andet købte Figo og Zidane.

Da han blev valgt i sidste uge, lovede han et Real Madrid baseret på mere bløde værdier, hvor man ikke nødvendigvis skulle bruge gigantiske summer på enkeltspillere.

Barcelona er ikke på listen
Nu har Perez så slået til igen med et køb af 27-årige Kaka. Dermed sætter Real Madrid sig på de tre dyreste handler i fodboldens historie.

Det er tankevækkende, at de to måske bedste klubber i verden, Barcelona og Manchester United, som mødtes i Champions League-finalen i slutningen af maj, ikke har erhvervet sig spillere for overgangssummer, der kommer i nærheden af den transferliste, som BBC offentliggør.

Guld-Harald var den dyreste

Den første af de opgjorte 'verdens dyreste fodboldspillere' var faktisk dansk.

I 1967 skiftede Harald Nielsen fra Bologna til Inter for en overgangssum på 2,5 millioner kroner.

Michael Bech

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her