Esbjerg-lejren: Ufortjent point

Esbjergs Fredrik Björck scorede kampens sidste mål, da Silkeborg IF søndag spillede 2-2 imod Esbjerg fB.
Esbjergs Fredrik Björck scorede kampens sidste mål, da Silkeborg IF søndag spillede 2-2 imod Esbjerg fB.
Lyt til artiklen

Esbjergs trænere og spillere har svært at glæde sig over det ene point, som holdet fik mod Silkeborg, efter at vestjyderne i en dramatisk afslutning hentede 2-2 på Silkeborg Stadion. Ove Pedersens tropper spillede den dårligste kamp i sæsonen og havde store problemer med at få spillet til at flyde.

»Vi ramte en total offday i dag, og det var faktisk kun Lukas Hradecky, der kunne være godt tilfreds med sin indsats. Det var langt under lavmålet, og alle kan jo se, at vi ikke havde fortjent noget som helst for vores præstation«, forklarer manager Ove Pedersen, der garanterer, at vestjyderne har noget, der skal snakkes igennem inden næste weekends kamp mod SønderjyskE.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her