FC Københavns målmand Jesper Christiansen var ellevild af glæde efter københavnernes 2-0-sejr ude over Ajax Amsterdam. Med sejren er det danske mandskab nemlig i gruppespillet i Champions League, trods Ajax vandt den første kamp i Parken med 2-1. »God anden halvleg« Jesper Christiansen forsikrede, at FCK troede på sejren og avancementet hele tiden. »Vi troede på det hele tiden. Vi havde heldet i første halvleg, men vi spillede så en rigtig god anden halvleg. Det her er det største, der findes. Jeg har prøvet at spille Champions League med Rangers, men jeg har ikke før prøvet at kvalificere mig til Champions League. Over to kampe havde vi dygtigheden til at gå videre«, sagde den solide keeper.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























