Agger nærmer sig Champions League

Liverpools dansker, Daniel Agger, synes sikker på at komme til at optræde for klubben i Champions League. - Arkivfoto: AP
Liverpools dansker, Daniel Agger, synes sikker på at komme til at optræde for klubben i Champions League. - Arkivfoto: AP
Lyt til artiklen

Premier League, Community Shield og nu Champions League. Meget tyder på, at Daniel Agger starter inde, når Liverpool på tirsdag skal forsøge at klare sig videre til gruppespillet i den største europæiske klubturnering. Jamie Carragher, som Agger afløste i weekendens ligakamp mod Sheffield United, er nemlig ude med skade i returopgøret mod Maccabi Haifa. Eneste alternativ Godt nok er Daniel Agger udset som en fremtidig afløser for Sami Hyypiä og startede da også på finnens bekostning i Community Shield-kampen mod Chelsea. Omvendt er Daniel Agger den eneste af manager Rafael Benitez' alternativer til en plads i centerforsvaret med spilletid i de to seneste førsteholdskampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her