OB sikrede sig i dag lidt forstærkning til angrebspladserne, da klubben sikrede, at Johan Absalonsen skifter med øjeblikkelig virkning fra Brøndby. Absalonsen skulle oprindeligt være tiltrådt i OB om et halvt år, men den fynske klub fik forhandlet en aftale i stand tidligere. Klar til kamp mod Vejle »Vi glæder os over, at det har vist sig muligt at tilknytte Johan Absalonsen allerede nu, og han er således til disposition, når vi spiller i Vejle i morgen«, udtaler OB's direktør, Kim Brink, i en pressemeddelelse. Den 20-årige offensivspiller indgik en tre-årig aftale gældende fra den 1. januar 2007 tidligere på sommeren, men nu kan fynboen vende hjem før tid. I Brøndby er man tilfreds med aftalen, som betegnes som værende bedst for alle parter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce