Den hollandske angriber Ruud van Nistelrooy skifter Manchester United ud med Real Madrid på en treårig kontrakt. Den oplyste den spanske klub i dag. 30-årige van Nistelrooy indikerede for et par uger siden, at han gerne ville finde en ny klub, og siden har både Real Madrid og Bayern München kæmpet om den målfarlige spillers gunst. Den vandt Real Madrid. Tredje nye spiller i Real Han nåede at spille 219 kampe og score 150 mål for englænderne, som han sluttede sig til i 2001 for små 210 mio. kroner. Real Madrid betaler efter sigende lidt over det halve for angriberen. Real Madrid har dermed hentet sommerens tredje nye mand. Fabio Cannavaro og Emerson er tidligere blevet hentet i Juventus.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce