Viborg-træner Ove Christensen er stærkt utilfreds med ledelsen i Viborg, som han mener har svigtet før sæsonen. Det siger han til Onside. I tv-programmet søndag aften langede han ud efter direktør Morten Jensen og sportsdirektør Flemming Nielsen for en kaotisk optakt. Træneren sagde blandt andet, at han først efter taktikken var lagt til den første kamp fik at vide, at en af spillerne ikke var spilleberettiget. »Jeg skal videre« Direktør Morten Jensen ville ikke kommentere Christensens udmeldinger. Ove Christensen har kontrakt med Viborg frem til sommeren 2007, og så er det også slut. »Én ting er sikker, og det er, at jeg skal videre til sommer«, lød den kontante udmelding fra træneren. Flere medier har beskrevet, at Flemming Nielsen og Ove Christensen er kommet på kant med hinanden og ikke er enige om, hvordan arbejdet i klubben skal laves.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce