Siden maj måned har Martin Retov døjet med et knæproblem, der har sat ham totalt af i forberedelserne til den nye sæson. Men nu har midtbaneslideren fået foretaget en kikkertoperation, og en problematisk revne i menisken kunne klares med det samme. »Martin er ved godt mod og forventes at kunne starte genoptræningen inden for kort tid«, udtaler klubdirektør og holdlæge Per Bjerregaard efter operationen. Ude på ubestemt tid Martin Retov blev skadet i en Viasat Cup-kamp mod Esbjerg i maj måned, og den lange pause er langt fra gavnlig for efterårsformen. Veteranen Kim Daugaard kan se frem til at skulle fortsætte som erstatning på den centrale midtbane ved siden af Marcus Lantz. Det forlyder ikke, præcis hvor længe Retov er ude.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand