Træner René Meulensteen fik med hiv og sving en sejr i sin første kamp i SAS Ligaen, da Vejle på Brøndby Stadion blev besejret med 2-1. Brøndby spillere brændte i kampen en række oplagte muligheder, og hvis Meulensteen får det, som han vil, så kan det meget vel blive Manchester Uniteds norske angriber Ole Gunnar Solskjær, der på sigt kommer til at løse det problem. »Jeg vil være mere end glad for at hente Solskjær, og han vil være fantastisk for klubben. Det kommer ikke til at ske nu, men måske senere. Han har kæmpet i flere år for at komme tilbage efter skader, og han vil nu prøve at komme tilbage på holdet i United. Men hvis han ikke får den spilletid, som han håber, så ser det måske anderledes ud. Men der kommer ikke til at ske noget de første par måneder«, sagde René Meulensteen, der kom til Brøndby fra en stilling som reserveholdstræner i netop Manchester United.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne



























