Med sejren over Sydkorea snuppede Schweiz - og det er en af turneringens få overraskelser - førstepladsen i pulje H foran Frankrig. Det schweiziske mandskab kom foran midt i første halvleg - på et mål sat ind af midterforsvareren Philippe Senderos, der udnyttede et frispark til at score et prægtigt hovedstødsmål. Det blev en broget aften for den store Senderos: Gysende fryd over scoringen, som imidlertid kostede en flænge over næsen, da han stødte sammen med en koreaner. To gange ud til behandling, senere en advarsel for en tackling bagfra - og otte minutter efter pausen blev han så skiftet ud. Livlig kamp Det var en livlig kamp med angrebsorienteret spil, fortalte FIFA's live-opdatering - hurtigt kontraspil, hurtige afslutninger og et sydkoreansk hold, der for alvor kom under pres, da Frankrig bragte sig på 2-0 i parallelkampen mod Togo. For nu var uafgjort ikke længere nok for Sydkorea - kampen skulle vindes. Men Sydkorea kunne ikke lægge det afgørende pres - og da Frei et lille kvarter før tid kunne score til 2-0 på et mål, som Sydkorea ville have underkendt for offside, var VM-slaget tabt for Sydkorea.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce